Dijital Kokpit “Innovision Cockpit”

Volkswagen’de ilk kez sunulan Dijital Kokpit “Innovision Cockpit”, gösterge tablosunu ve bilgi ve eğlence sistemini, sürücü odaklı, kavisli ve ultra geniş bir ekranda bir araya getiriyor. Sistem, kullanıcı dostu kumanda yöntemlerini dokunma, jest veya sesli kontroller ile herhangi bir fiziksel butona ihtiyaç duymadan sunuyor. Dijital Kokpit “Innovision Cockpit”, tüm işlev ve fonksiyonlarını etkileyici grafik ve animasyonlarla gösteriyor. Üstelik bu dev ekranın ana sayfasını, dilediğiniz fotoğraflarla ya da sıklıkla kullandığınız özelliklerden oluşan bir menu yapısı ile dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Geleneksel göstergelerde ve bilgi ve eğlence sistemlerinde bulunmayan yakınlaştırma özelliğiyle gözünüzden hiçbir şey kaçmayacak. Dijital Kokpit “Innovision Cockpit”, “Discover Premium” bilgi ve eğlence sistemini, “Business” mobil bağlantı arayüzünü, kablosuz şarj özelliğini ve 4 adet yüksek hızlı USB bağlantı noktasını da bünyesinde barındırıyor. Sistem ayrıca, günümüzün en önemli bağlantı arayüzlerini de beraberinde getiriyor: MirrorLink®, Apple CarPlay™ ve Android Auto™… Ayrıca Volkswagen Medya Kontrolü “Volkswagen Media Control”, radyo istasyonlarını veya müzik dosyalarını ve navigasyon sistemi ayarlarını, ön yolcu koltuğundan veya arka koltuklardan yapabilme imkanı sunuyor.

IQ. Light – LED Matrix Farlar

Touareg’in IQ. Light – LED Matrix farlarının etkileyici tasarımından gözlerinizi almanız biraz zor olacak. Üstün teknoloji ürünü bu far sistemi, temel işlevleri olan kısa ve uzun mesafeli aydınlatma seçeneklerinden çok daha fazlasını sunuyor. Temel aldığı LED – Matrix aydınlatma sistemi ile farklı sürüş koşullarına cevap verebilecek zengin bir ışık dağıtım yelpazesine ulaşmak için belirli LED segmentlerini tek tek açıp kapatabiliyor. Uzun hüzmeli farlar ile ilerlerken, karşıdan gelen ya da önünüzde seyreden araçlar bir kamera tarafından sürekli olarak takip ediliyor. Söz konusu kamera tarafından tespit edilen diğer araçların sürücülerinin gözlerini kamaştırmamak için, belirli LED segmentleri ayrı ayrı kontrol ediliyor. IQ. Light – LED Matrix farlar, sizi de düşünüyor. Örneğin bir işaret tabelasına yaklaştığınız sırada, bu işaret tabelasını aydınlatan LED segmentleri kısılarak tabeladan yansıyan parlak ışığın sizin gözlerinizi kamaştırması da önleniyor. Şehir içinde veya dışında farketmeksizin, bir aracı sollarken ya da kötü hava koşulları altında otoyolda ilerlemeye çalışırken aydınlatma genişliği, derinliği ve yoğunluğu gibi birçok unsur, IQ light – LED Matrix farlar tarafından otomatik olarak uyarlanıyor. Matrix teknolojisi ile tüm koşullarda ultra net, dikkat dağıtıcı parlama ve yansımalardan arındırılmış, dinlendirici bir görüşe sahip olacaksınız.

4 Bölgeli Tam Otomatik Klima Sistemi “Klimatronik”

Touareg ile standart olarak sunulan 4 Bölgeli Tam Otomatik Klima Sistemi “Klimatronik”, araç içinde 4 farklı bölgede, 4 farklı mevsimi size yaşatacak. Sürücü ve ön yolcu için birbirinden farklı sıcaklık ayarının yanısıra şimdi arka koltukta yer alan yolcular da birbirinden tamamen bağımsız bir iklimlendirmenin keyfini yaşıyor. Sistemin sahip olduğu alerjen filtresi de rahat bir nefes almanız için ayrı bir neden… İklimlendirme sistemi, sürücü ön camı temizlediğinde ya da geri vitese geçtiğinde otomatik olarak kendini iç hava sirkülasyonu moduna alır ve böylece kötü kokuların içeri dolmasını engeller. Fan hızının aracın hızıyla senkronize bir şekilde kontrolüyse, özellikle düşük hızlarda araç içindeki gürültüyü azaltır. En küçük ayrıntısına kadar düşünülmüş çözümlerle Yeni Touareg’in, tam da sizin için tasarlandığına inanacaksınız.

Trafikte Sürüş Asistanı “Traffic Jam Assist”

İsteğe bağlı olarak sunulan Trafikte Sürüş Asistanı “Traffic Jam Assist”, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi “ACC” ve Şerit Takip Asistanı “Lane Assist”i bir arada kullanarak direksiyon, gaz ve fren pedalını otomatik olarak kontrol ediyor. Bu anlamda yarı-otonom sürüş sağlayan bu sistem, sıkışık trafikte seyretmenin derdinden sizi kurtarıyor. Adaptif Hız Sabitleyici “ACC”, gelişmiş bir radar yardımıyla yaklaşık 200 m’lik bir alanı sürekli olarak tarıyor ve önünde bulunan araçlarla olan güvenli takip mesafesini koruyor. Şerit Takip Asistanı “Lane Assist” ise dikiz aynasında yer alan kamera yardımıyla şerit çizgilerini takip ederek aracınızın şeridinde kalmasına yardımcı oluyor.

Kavşak Asistanı “Intersection Assist”

Touareg, gerçekten çok büyük bir SUV. 3.0 litrelik devasa motoru ve pek çok hidrolik ve elektronik sisteme ev sahipliği yapması için oldukça uzun tasarlanan ön bölümü, özellikle görüş açısının dar olduğu kavşaklarda ekstra dikkat istiyor. Ama neyse ki bu uzun ön bölümün yol açtığı bu sorunun çözümü de yine ön bölümde! Yeni Touareg’de isteğe bağlı olarak sunulan Kavşak Asistanı “Intersection Assist”, aracın ön kısmında yer alan geniş açılı radar sensörlerini kullanarak görmekte güçlük çektiğiniz alanı tarıyor ve 30km/s hıza kadar araç geçişi algıladığında sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarıyor. Kavşak Asistanı “Intersection Assist”, yaklaşan bir araç tespit ettiğinde, olası bir çarpışmaya engel olmak için, 10km/s’ye kadarki hızlarda acil durum frenlemesini devreye alıyor. Kontrol sizde! Sadece tehlikeli durumlarda Touareg’e devretmediğiniz sürece…

Gece Görüşü “Night Vision”

Touareg’de isteğe bağlı olarak sunulan Gece Görüşü “Night Vision”, gişe rekorları kıran Hollywood casus filmlerindeki yüksek teknolojileri anımsatıyor olsa da o filmlerdeki gibi yaşamı daha heyecanlı kılmaktan çok, daha güvenli yolculuklara olanak sağlamak için geliştirildi. Sahip olduğu kızılötesi kamera yaklaşık 300 metre mesafeye kadar, etrafına ısı yayan tüm cisimleri algılıyor. Ardından, Dijital Kokpit “Innovision Cocpit” üzerine ilgili görüntüyü yansıtıyor ve kritik durumlarda sürücüyü uyarıyor. Görüş mesafesinin azaldığı durumlarda, özellikle de sisin ya da yağışın arkasına tamamen gizlenen bir yayayı ya da bir geyiği tespit ederek, görüntüsünü önünüze getiriyor. Yeni Touareg’de bilim kurgu, yüksek aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin yegane ilham kaynağı…